Praktyki studenckie w Islandii
W roku akademickim 2023/2024 nasza Uczelnia nawiązała współpracę z University of Iceland, w ramach której nasi studenci prowadzą zajęcia z języka polskiego dla tamtejszych studentów. Projekt obejmował zarówno zajęcia zdalne, jak i wyjazd na Islandię, gdzie studenci mieli okazję pracować ze zróżnicowaną grupą wiekową, poznając kulturę i mentalność Islandczyków. Podczas pobytu uczestnicy mogli podziwiać piękno islandzkiej natury oraz zwiedzać Reykjavik i okoliczne atrakcje.
W roku akademickim 2023/2024 nasza Uczelnia nawiązała współpracę z University of Iceland w Reykjaviku, polegającą na prowadzeniu zajęć z języka polskiego dla tamtejszych studentów. Współpraca rozpoczęła się w okolicach lutego i obejmowała zajęcia początkowo prowadzone w formie zdalnej oraz wyjazd na Islandię i prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej. Podczas pierwszego etapu projektu każdej parze studentów z Polski przypisywany został jeden student z Islandii. Naszym zadaniem było prowadzenie zajęć indywidualnych w zakresie gramatyki i praktycznej nauki języka polskiego, ale również poznanie drugiej strony. Interesującym aspektem projektu była obecność studentów w różnym wieku – nie tylko rówieśników, lecz także seniorów, co dało nam możliwość zdobycia doświadczenia w pracy z osobami starszymi oraz rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Zajęcia stały się również okazją do zapoznania się z kulturą i mentalnością Islandczyków.
Sam wyjazd był niezapomnianym przeżyciem i doświadczeniem, które będziemy wspominać latami. University of Iceland, gdzie odbywałyśmy praktyki, okazał się niezwykle nowoczesnym, otwartym na różnorodność i wspierającym rozwój miejscem. Spotkałyśmy się tam z serdecznym przyjęciem, o które zadbała pani Mariola Alicja Fiema, wykładowczyni na tej uczelni. Przez cały pobyt mogłyśmy liczyć na jej pomoc i wsparcie, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczne. Podczas wyjazdu odwiedziłyśmy także niezwykłe wystawy, takie jak „Exhibition on the life and work of VigdísFinnbogadóttir” poświęconą życiu i działalności pierwszej pani prezydent Islandii oraz „Icelandic Online and The Living Language Lab” – interaktywną ekspozycję na temat języków świata i badań nad ich rozwojem.
Islandia kojarzyła nam się przede wszystkim z przepięknymi widokami – i rzeczywiście ich nie zabrakło! W wolnym czasie miałyśmy okazję zobaczyć między innymi spektakularny wodospad Gullfoss, Park Narodowy Þingvellir, wybuchające gejzery, kanion Þingvellir, diamentową plażę i słynną czarną plażę, na której podziwiałyśmy foki. Odwiedziłyśmy również zapierającą dech w piersiach lagunę Jökulsárlón oraz wodospad Seljalandsfoss. Największe wrażenie wywarła na nas zorza polarna, którą miałyśmy okazjępodziwiać kilkukrotnie. W Reykjaviku spędziłyśmy też wiele godzin na zwiedzaniu – odwiedziłyśmy Muzeum Narodowe Islandii, kościół Hallgrímskirkja oraz słynną tęczową ulicę. Cały wyjazd był jednym z najpiękniejszych doświadczeń w naszym życiu, podczas którego mogłyśmy zarówno zdobywać nowe doświadczenia, jak i chłonąć piękno dzikiej islandzkiej natury. Naprawdę warto!